Kodėl diskriminacija darbe yra lyg tyli pandemija, kuriai nors ir priešinamės, bet pabaigos vis dar nesulaukiame? DVIEJŲ MOTERŲ ISTORIJOS, kurias gavau asmeniškai ir per vieną dieną.
Istorija Nr. 1
Mergina, dirbanti viešojo sektoriaus organizacijoje, susidūrė su situacija, kurioje, nepaisant jos pastangų ir įgytos patirties, tiesioginė vadovė nusprendė ją ne skatinti, o ignoruoti ir nevertinti, nes darbuotoja labai greitai perprato sritį, išmoko greitai reaguoti ir susitvarkyti su darbu. Kaip pati darbuotoja teigia, ji pastebėjo vadovybės nederamą elgesį, galimą lėšų švaistymą ir t.t. Ir tada vadovės elgesys peraugo į elgesį, kuris kelia moteriai didelį stresą, nepasitenkinimą darbu ir žlugdo pasitikėjimą savimi… Tai yra pavyzdys, kai vadovo nederamas elgesys tapo kliūtimi darbuotojos karjeros augimui ir profesiniam tobulėjimui.
Istorija Nr. 2
Jauna ir ambicinga moteris, siekdama tobulėti ir įgyti magistro laipsnį, susidūrė su netikėta situacija. Nepaisant jos dedamų pastangų mokytis, jai buvo pranešta, kad tai neturės įtakos jos atlyginimui ir profesiniam pripažinimui!!! Veiksmas vyksta viešojo sektoriaus organizacijoje. Be to, vadovė, vietoje to, kad skatintų ir vertintų darbuotojos pastangas, galimai naudoja psichologinį smurtą. Be to, moteris nuolat patiria „žodinį“ spaudimą iš vadovės ir kai kurių kolegų pusės, nors jos darbui niekada neturėjo priekaištų. Pasak jos, toks elgesys neigiamai veikia psichologinę būseną, kelia stresą, motyvaciją dirbti ir pokalbiai šiuo atveju jau nepadeda…
Psichologinis smurtas, mobingas…
Abi istorijas pateikiau sutrumpintas, bet esmę galima suprasti, kad abiejų moterų situacijos atskleidžia skaudžią realybę. Darbuotojos, nepriklausomai nuo jų amžiaus ar išsilavinimo, turėtų būti vertinamos pagal jų nuopelnus, o ne ignoruojamos ar kitaip menkinamos. Abiejų situacijų atveju svarbu akcentuoti, kad galimai psichologinis smurtas, diskriminacija darbe vietoje turi tik neigiamą poveikį bendram darbo aplinkos klimatui ir darbuotojų gerovei.
Tokios situacijos rodo, kad vadovų elgesys neigiamai veikia ne tik darbuotojų psichologinę sveikatą, bet ir produktyvumą, motyvaciją, pasitikėjimą savimi ir tai atsilieps ir organizacijos rezultatams…
Diskriminacija darbe. Tai ką daryti?
Pasidalinsiu teisininkės viešai publikuotu komentaru:
- Jeigu darbuotojas skundžiasi, jog jis darbe yra diskriminuojamas, to įrodyti jam nereikia. Darbdaviui teks įrodyti, kad darbuotojas yra nediskriminuojamas jo darbovietėje.
- Jei darbuotojas patiria psichologinį smurtą (mobingą), tai įrodyti turės pats darbuotojas.
Svarbu apie tai kalbėti ir netoleruoti tokio elgesio!
Nori papasakoti savo istoriją? Parašyk man, anonimiškumą garantuoju.