Daugelis užduoda sau šį klausimą, norėdami suprasti, kas tai yra? Konsultavimo ar bendradarbiavimo ryšys? Dalis žmonių mano, kad psichoterapija ir koučingas yra beveik tas pats, dalis gali manyti, kad koučingas tai nauja bendradarbiavimo forma, kai žmogus gauna tam tikrų patarimų bei pasiūlymų, ką daryti toliau.
Tai kur yra tiesa?
Žodis „coach“ yra kilęs iš angliško žodžio „treneris“ ir visiškai neseniai jis buvo naudojamas tik kaip „žmogaus, kuris sporte atlieka trenerio pareigas“ apibūdinimas. Vienas iš pirmųjų įvedęs šiam apibūdinimui kitą suvokimą buvo Timotty Gallwey. Dar 1960-aisiais dirbęs teniso treneriu, jis pastebėjo, kad sportininkams nebeužtenka vien tiesioginių komandų iš trenerio . Ilgai nagrinėjęs klausimą „kur yra žmogaus motyvacija ir potencialas augti”, jis išgvildeno labai įdomią tezę – žymiai didesnis priešas yra ne už tinklo ribų, bet tavo galvoje. Tiesioginės trenerio komandos, nurodymai, kaip ir ką daryti, veikia sąlyginai tik pačia technika, tačiau nepriartina žmogaus prie SAVOJO individualaus suvokimo .
T. Gallwey pirmoji išleista knyga „The Inner game of Tenis“ tapo bestseleriu visame pasaulyje, buvo išverta į daugiau nei 30 kalbų ir parduota rekordinis jos egzempliorių skaičius. Iki šiol ši knyga tebevertinama kaip pradžiamokslis visiems, kas siekia giliau pažinti save – ir koučeriams, ir žmonėms.
Ar koučingo mokymai versle gali padėti?
Įdomus faktas – kas 6-asis Forbes narys yra kreipęsis arba šiuo metu turintis asmeninius koučerius. Tikriausiai sutiksite, jog žmogus, turintis gilų bei kryptingą išsilavinimą koučingo sferoje, gali duoti daugiau Jums ir jūsų gyvenimo kokybei? Labai dažnas klausimas, kurį mes girdime iš verslo žmonių – ar tai, ką darau yra MANO? Ar teisingame kelyje esu? Susikūriau verslą, bet jaučiu, kad tai manęs nedžiugina, jaučiausi perdegęs, nežinau, kaip motyvuoti darbuotojus. Iš tiesų, kalbėdami apie koučingo naudą, mes girdime įvairiausius klausimus – nuo asmeninių išgyvenimų iki verslo vizijų. Norime atsakyti į klausimą, ar koučingo mokymai versle gali padėti?
Mokymai įmonėms ir jų svarba. Ką kalba vadovai?
Pateiksiu keletą pavyzdžių iš įmonių vadovų, kurie pasidalijo patirtimi, ar mokymai įmonėms visgi davė naudos.
„Anksčiau aš niekada nesusimąstydavau, kodėl koučingas gali būti toks svarbus mano verslui. Teko apie tai girdėti, tačiau neįsigilinus į specifiką, galvojau, kad tai yra dar viena kažkokia metodika, padedanti pasiekti didesnių rezultatų. Ilgainiui taikiau savo įmonėje visiškai kitokį modelį, tiesiog žinojau, ką mes turime pasiekti ir tikėjausi, kad mano kompetencijų užteks valdyti įmonę. Kokiais metodais? Susirinkimai, strategijos, nauji būdai, kaip pagerinti pardavimus – visa tai dariau ir anksčiau ir tai kažkiek atnešdavo rezultatų. Tačiau pradėjau pastebėti, kad vis mažiau žmonių noriai ir aktyviai dalyvauja mano idėjos vystyme, labai dažnai tekdavo nusivilti nepasiektais rezultatais, ir pasirodo, savo darbuotojų aš net nepažinojau. Aš susimąsčiau.“
„Dabar galiu drąsiai teigti, kad sprendimas kreiptis į koučingo specialistus, vedant verslą į priekį, buvo kone geriausia mintis per visą mano verslo vystymo laiką. Supratau, kur buvo pagrindinis buksavimo elementas, atsirado didesnis darbuotojų įsitraukimas į įmonės viziją. Visa tai leido pasiekti žymiai aukštesnių rezultatų, kuriuos buvome numatę.“
„Per individualius ir grupinius mokymus pamačiau savo įmonę kitomis akimis, ir kartais klausdavau savęs „nejaugi čia aš taip anksčiau elgiausi ir mąsčiau?“ Pasikeitė mano mąstymas, o tai padarė įtaką ir veiksmams. Tad tikrai drąsiai galiu rekomenduoti mokymus įmonėms, koučingą versle, kaip iš efektyvių ir reikalingų įrankių, augti pačiam ir auginant įmonę.“
Ugdomasis vadovavimas – kas tai?
Ugdomasis vadovavimas yra koučingo metu įgyta kompetencija, kuri leidžia sujungti išmintį su verslo idėja. Tai yra labai svarbu visiems smulkaus, vidutinio ar didelio verslo vadovams. Juk be suvokimo, kas yra tavo darbuotojų vidinė motyvacija ir lojalumas, tu negalėsi susikurti stabilaus, tvirto ir ilgalaikio verslo. Didžiulis atotrūkis yra matomas tarp vadovo „verslo plano“ bei darbuotojų, kurie techniškai „vykdo“ nesuprantamas užduotis. Kiek mes esame girdėję panašių situacijų. Deja, jei verslų vadovams anksčiau ateitų suvokimas, kad apart direktyvinių nurodymų bei pastovių planų vykdymų yra ta gili, svarbi ir kartais ne iš pirmo karto matoma tarpasmeninė dalis, daug verslų galėtų būti išgelbėti.
Koučingas – be galo reikšmingas aspektas, o ugdomasis vadovavimas versle ya tiesiog būtinas ir privalomas.
Kaip suprasti vadovams, ar jo verslui reikia ugdomojo vadovavimo?
Pradžioje, jis turi iškelti keletą esminių klausimų – ką aš noriu pasiekti, ir ką turiu dabar. Labai dažnai šie klausimai būna daugialypiai ir paslėpti po banaliais atsakymais, kurie, deja, neleidžia pamatyti realios situacijos. Ir tokiu atveju vadovas jaučiasi tarsi mintų tuos pačius takelius be jokių pokyčių. Lakmuso popierėlis šiai situacijai atpažinti, yra tokios frazės kaip „kiek įdėjau (pinigų, mokymų, iškvietimų „ant kilimėlio“, 13 alga, grasinimų ir t.t), o esame ten pat, arba situacija trumpam pagerėja, bet ilgainiui grįžta į tą patį taką, „kiek besakyčiau darbuotojams, jie manęs nesupranta, negirdi“.
Įmonių vadovai ne visada turi kompetencijų pamatyti realią situaciją. Mes visi esame labai skirtingi, ir čia į pagalbą gali ateiti profesionalai, kurie savo kompetencija, t.y. koučingo pagalba gali padėti Jums ir jūsų verslui išbristi iš besikartojančių situacijų.
Kaip ugdyti žmonių įgūdžius, kaip motyvuoti darbuotojus ir atskleisti jų potencialą, kaip leisti įmonei pasiekti bendrų tikslų ir geresnių rezultatų? Visa tai galime pasiekti, pasitelkiant koučingo paslaugas.