darbuotoju motyvacija motyvavimo sistema

Darbuotojų motyvacijos sistema: kas žmones motyvuoja darbe?

Vadovai, personalo specialistai dažnai susiduria su iššūkiu, kaip sukurti efektyvią darbuotojų motyvacijos sistemą. Šis klausimas yra itin svarbus, nes motyvuoti darbuotojai yra produktyvūs ir linkę siekti rezultatų. Tačiau vienos universalios motyvavimo priemonės nėra – kiekvienas žmogus yra unikalus ir jį motyvuoja skirtingi dalykai. Pasidalinsiu, kaip nustatyti, kas darbe gali motyvuoti žmones, ir pateiksiu keletą pavyzdžių, kaip sukurti efektyvią motyvacijos sistemą.

Kaip nustatyti, kas darbe motyvuoja žmones?

Susipažinus su A. Maslow teorija, nereikia būti psichologu ar kitu specialistu, kad būtų galima gauti vertingų įžvalgų apie darbuotojų motyvaciją. Minėtas autorius kalbėdamas apie žmogaus poreikius išskyrė penkias jų grupes:

  • Saviraiškos poreikiai
  • Pripažinimo poreikiai
  • Socialiniai poreikiai
  • Saugumo poreikiai
  • Fiziologiniai poreikiai

maslow poreikiu piramide

Kol apatiniai fiziologiniai ar saugumo poreikiai nėra patenkinti, kiti poreikiai žmogui neaktualūs. Kitaip tariant, jeigu atlyginimo klausimas neišspęstas, vargu bau, ar tokį darbuotoją motyvuos pripažinimas ar rūpės saviraiška. Taip ir su motyvavimo priemonėmis.

Identifikuokite ir įvertinkite, ką gauna darbuotojai (kuriai poreikių grupei priklauso) ir žinosite, ko reikia, kas galėtų motyvuoti žmones.

Tyrimas ar apklausa yra vienas efektyviausių būdų sužinoti, kas darbuotojams yra svarbu ir kokios priemonės juos motyvuoja. Apklausoje ar tyrime galite užduoti tiek atvirus, tiek uždarus klausimus. Naudinga paklausti ir tai, kaip vertina jau esamas motyvacijos priemones, nes praktikoje, gana dažnai pasitaikantis atvejis, kai tyrimo rezultatai parodo, kad esamos priemonės nemotyvuoja ir tik švaistomi organizacijos resursai…

Stebėkite, kaip darbuotojai reaguoja į skirtingas situacijas – kurie projektai/darbai veiklos priimami, kurių entuziastingai imasi, o kuriuos atlieka nenoriai. Tokio tipo stebėjimai gali suteikti vertingos informacijos apie tai, kas juos (ne)motyvuoja.

Taip pat labai svarbūs reguliarūs individualūs pokalbiai su darbuotojais. Taip galite išgirsti jų nuomonę apie darbą, iššūkius ir lūkesčius. Tokio tipo pokalbiai gali padėti suprasti, kas jiems yra svarbu ir kaip galėtumėte juos labiau motyvuoti.

Motyvacijos sistema

Motyvacijos sistema yra daugialypė sistema, kuri apima ne tik konkrečias priemones. Darbuotojams svarbu dirbti aplinkoje, kurioje jie jaučiasi gerai, yra vertinami ir gerbiami. Skatinimas atviro bendravimo, komandinio darbo ir pagarbos vienas kitam, tai yra dalis motyvacijos sistemos.

Darbuotojams taip pat svarbu jaustis, kad jie tobulėja ir juda į priekį. Suteikta galimybė dalyvauti mokymuose, konferencijose ar kituose renginiuose, taip pat gali jiems padėti tobulėti, ir tai taip pat yra motyvacijos sistemos dalis.

Dar vienas motyvacijos veiksnys, apie kurį noriu paminėti, ir kuris itin svarbus – darbuotojų įtraukimas. Darbuotojai, kurie yra įsitraukę, net tik į savo darbo f-jų atlikimą, bet ir į įmonės veiklą, yra labiau motyvuoti ir linkę siekti aukštesnių rezultatų. Skatinimas dalyvauti įmonės renginiuose/projektuose ar kitose veiklose, padeda jiems jaustis svarbia įmonės dalimi. Ir žinoma, labai svarbu darbuotojus įvertinti ir pripažinti jų indėlį.

Vilma Butrimaitė Mikšionė (4)

Motyvavimo priemonės

Nieko nėra labiau demotyvuojančio, kaip už darbuotojus nuspręsti motyvavimo priemones. Tereikia atlikti apklausą/ tyrimą, ir turėsite tai, ko reikia darbuotojams.

Pateiksiu keletą pavyzdžių, kas veikia, arba ne kai kuriose organizacijose: lankstus darbo grafikas, papildomos laisvos dienos, pagalba sprendžiant problemas, karjeros galimybės, papildoma veikla, kuri susijusi su darbuotojo hobiu, pietūs, kava/arbata, mokymai, seminarai, kursai, konferencijos, galimybė papildomai užsidirbti (pavaduojant kolegas atostogų, ligos atveju, organizuojant renginius ir t.t.), renginiai (organizacijos šventės, gimtadieniai ir t.t.), nemokamas automobilio parkavimas, dovanos ar išmokos (vestuvių proga, šeimos narių mirties atveju), priedai už rekomenduotą darbuotoją, priedas už viešą atsiliepimą, paminint darbuotoją, gamybos darbuotojams spec. rūbų valymas ir t.t. Sąrašą galima tęsti be pabaigos…

Iš sąrašo galima matyti, kad tai, kas veikia jums, nebūtinai veiks kitoje organizacijoje. Nes tai priklauso nuo daug veiksnių, organizacijos dydžio, veiklos srities, vadovų požiūrio į darbuotojus ir kt.

Suvokiant kas labiausiai motyvuoja Jūsų komandos narius bei pasirinkus tinkamas priemones, kurios padėtų tai padaryti, belieka imtis priemonių įgyvendinimo!

Reikia pagalbos, parašykite, mielai padėsime!

Vilma Butrimaitė-Mikšionė

Scroll to Top