Vadovavimas – privilegija ar atsakomybė?

Kalbuosi su potencialiu vadovu (dabartinis organizacijos vadovas netrukus išeis į pensiją). „Aš labai daug dirbu…, mūsų nevertina, dabartinis vadovas dažnai net nežino, ką darom, ir pats nelabai ką veikia, laiku neinformuoja apie naujus projektus, komunikacija stringa… Tikrai sieksiu šių pareigų, kad sužinoti, ar tikrai tai darbas tik kabinete sėdėti…“ – kalbėjo mano pašnekovas. Po šio pokalbio noriu plačiau apie tai parašyti. Tad pasidalinsiu, kas, mano nuomone, yra vadovavimas.

Kodėl vadovavimas yra didelė atsakomybė?

Dažnu atveju, vadovavimas siejamas su prestižu, aukštesniu atlyginimu ir galimybe daryti įtaką kitiems. Tačiau ne visi supranta, kad vadovavimas yra ne privilegija, bet didelė atsakomybė.

Ne kiekvienas žino, kad vadovas yra atsakingas ne tik už savo komandos darbą, jos pasiekimus, bet ir nesėkmes, iššūkius. Vadovo pareiga užtikrinti, kad komanda būtų motyvuota ir produktyvi, kad būtų pasiekiami įmonės tikslai, neišskiriant, kad turi gebėti priimti sprendimus, spręsti problemas, valdyti konfliktus ir t.t.

vadovo atsakomybes

Vadovavimas yra daug sunkesnis darbas nei gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Jis reikalauja daug žinių, įgūdžių ir asmeninių savybių. Vadovas turi turėti gerus bendravimo, bendradarbiavimo įgūdžius, būti pats motyvuotas ir ryžtingas, pasirengęs susidurti su įvairiais iššūkiais ir priimti ne visada patogius, bet sunkius sprendimus. Vadovas dažnai susiduria su darbuotojų motyvacijos stoka, nesutarimais tarp darbuotojų, konkurencingos rinkos sąlygomis, ar net krizėmis.

Ir deja, bet norinčių dirbti vadovaujamą darbą, dalis kandidatų į vadovus, nesupranta šio darbo svarbos ir atsakomybės. Dažnai galvojama, kad vadovavimas yra tik prestižo ir aukštesnio atlyginimo šaltinis. Tačiau realybė yra tokia, kad vadovavimas yra daug daugiau nei pareigos.

Vadovauti – prisiimti atsakomybę už kitų darbą

Ir, jei svarstote galimybę dirbti vadovaujantį darbą, svarbu gerai apsvarstyti savo galimybes ir pasirengimą. Pirma, ką rekomenduoju, tai įvertinkite savo žinių, įgūdžių ir asmeninių savybių lygį. Ar tikrai esate pasiruošę prisiimti atsakomybę už kitų žmonių darbą? Ar tikrai turite tai, ko reikia, kad būtumėte komandą vedantis į priekį vadovas? Kai pasiruošite šiai atsakomybei, vadovavimas bus vertinga ir prasminga patirtis.

Jei nesate tikri, ar esate pasiruošę šiai atsakomybei, tuomet geriau dar šiek tiek įgauti patirties ir tik tada siekti karjeros aukštumų – stebėkite, kaip dirba kiti vadovai, mokykitės iš jų, dalyvaukite seminaruose, konferencijose, kurios skirtos vadovams. Skaitykite knygas, dalyvaukite mokymuose, pasitelkite mentorių pagalbą.

O ką manote Jūs – vadovavimas yra privilegija, ar atsakomybė? Pasikalbėkime prie kavos puodelio!

Vilma Butrimaitė-Mikšionė

Vilma Butrimaitė Mikšionė

 

Scroll to Top